Commonly asked questions about Pimapen windows and doors...

Pimapen pencere ile ne kadarlık bir ısı yalıtımı elde edebilirim?

Bir evdeki ısı kayıplarının %20’si cam ve çerçeveden, %8’i de havalandırmalardan kaynaklanmaktadır. Doğru Pimapen PVC doğrama seçimi ve uygun cam kombinasyonu ile burada kaybedilen %28’lik ısı kaybını en az seviyeye indirgemek mümkündür.

Kaynak: Dr. O. Muzaffer TAMER’in Müstakil Bir Evde Isı Kayıpları Kitabı

Doğramayı yaptıracağınız kişinin sistem satıcısı olması önemlidir. Sistem satıcısı; profil, üretim ve cam gibi doğramayı oluşturan unsurları garanti kapsamına dahil eden firmalardır. Sadece profil satan firmalar bugün A markası üretirken daha sonra B markası üretip, bir önceki yaptığı markaya garanti ve servis hizmetleri vermemektedir.

Pencere doğramalarını kime yaptıracağınızı tercih ederken aşağıdaki hususları ayrıca dikkate almanızı öneririz:

 • Doğramalarda kullanılacak profil ve aksesuar markalarının güvenilir, toplam kalite yönetimini benimsemiş ve kaliteden taviz vermeyen firmalardan seçilmesi
 • Pencere ve kapı doğraması üretimi yapan tesislerin üretim şartları, teknolojik imkanları ve teknik personel ekibinin yeterliliğinin üst seviyede olması
 • CE ve toplam kalite standartlarına uygun üretim yapılması ve sürekli kalite kontrol mekanizmasını işleten firmaların seçilmesi
 • Pvc doğrama montajını gerçekleştirecek personelin taşıması gereken özellikler: deneyimli olması, temiz ve titiz çalışması, müşterilerle doğru bir şekilde iletişim kurabilmesi
 • Satıcı ile yapılan sözleşmelerde kullanılacak profilin, takılacak cam ve aksesuarların net bir şekilde belirtilmesi
 • Tüketici haklarından sonuna kadar yararlanabilmeniz için aldığınız ürünün faturasının tarafınıza verilmesi ve faturanın yapılan sözleşmeye uygun olarak hazırlanmış olması

Isıcam Sinerji, Trakya Cam'ın ısı kontrol kaplamalı yalıtım camı ünitesidir. Isı kontrol özelliği ile Isıcam Sinerji kullanarak ısı kayıplarını standart çift camlara göre %50 azaltmak mümkündür. Isıcam Sinerji ile ısınmak için kullanılan enerji azaltılarak yakıt tüketiminden tasarruf sağlanmaktadır.

Isıcam Konfor, Trakya Cam'ın ısı ve güneş kontrolü sağlayan kaplamalı yalıtım camı ünitesidir. Isıcam Konfor ısı kayıplarını standart çift camlara göre %50 azaltarak kışın yakıt masraflarını düşürmekte; yazın güneş ısısı girişini %40 azaltarak klima masraflarından tasarruf sağlamaktadır.

Kanadın ebatlarına ve kilitleme noktalarına bağlı olarak fiyatlar değişmekte olup çift açılım pencerelerde ortalama 20 TL ile 40TL arasında fiyat farkı olmaktadır.

Toplamdaki profil oranına göre beyaz ve renkli Pimapen pencere arasındaki fiyat farkı %20 ile %40 arasında değişmektedir.

Hava ve su sızdırmazlığının mükemmel olduğu yapılan test sonuçları ile kanıtlanan Pimapen profiller, bu üstün sızdırmazlık özelliği ile zamanla odanın içerisinde canlı yaşamından kaynaklanan kokunun dışarıya çıkmasına ahşap malzemede olduğu gibi izin vermez ve bu koku zamanla yoğunlaşarak artabilir. Bu sebeple, Pimapen pencerelerin zaman zaman açılarak odanın havalandırılması sağlıklı olacaktır.

Bilindiği üzere bağıl nem havada bulunan su buharı olup ortam sıcaklığına bağlı olarak bulunduğu hal değişmektedir. Terleme denilen olay da nemin cam gibi soğuk yüzeylerle karşılaştığında yoğuşarak sıvı hale dönüşmesidir. Pimapen pencere sistemlerinde iç mekan ile dış mekan tam tecritli olarak birbirinden ayrılır. Zamanla kullanıcı kaynaklı artan nem miktarı (çay demlenmesi, çamaşır asılması, akvaryum bulunması, fazla miktarda bitki yetiştirilmesi gibi), belli bir yoğunluğa ulaştığında bulduğu en soğuk yüzeyde yoğuşur ve sıvı hale döner. Bu yüzden pencereler uygun zamanlarda açılarak yeterli havalandırmanın yapılması gerekmektedir.

Ortamlarda sağlıklı bir havalandırma sağlayabilmek, evde bulunan küçük çocukların açık pencerelerden düşme riskini azaltmak ve hırsızlara karşı caydırıcı önlem getirdiği için kanatlarda çift açılımı tercih etmek önerilir.

Kırılmaya karşı dayanıklı lamine camlar ile uygun güvenlikli aksesuarların birlikte kullanılması durumunda Pimapen pencereler hırsızlara karşı caydırıcı önlem alınmasına katkıda bulunur.

Kullanıcı hataları hariç bütün malzemeler 2 yıl ücretsiz 10 yıl süre ile garantilidir.

Hatüpen Pencere Sistemleri olarak Pvc Kapı ve Pencere, Dış Cephe Malzemeleri, Bina Camlama Sistemleri; Satış, Üretim ve Montajı süresince;

 • Geçmişte olduğu gibi gelecekte de sektörde kalite önderi olabilmek için çalışmayı,
 • En iyi ürünü, en uygun fiyatla, zamanında ve istenen şekilde bayilerimize ve müşterilerimize teslim etmeyi,
 • Bayilerimizin ve müşterilerimizin istekleri ve beklentileri doğrultusunda ürünler sunarak memnuniyetlerini artırmayı,
 • Yeniliklere ve değişime açık bir Firma olarak sektörün gelişimine katkıda bulunmayı,
 • Tedarikçimiz, çalışan personelimiz, bayimiz ve müşterimizin mutluluğunu sağlamayı,
 • Disiplinli, araştırmacı, çalışkan, bilgiyi paylaşan ve güler yüzlü bir ekiple iyi niyet, hüsnüniyet ve samimiyet ilkeleri içinde çalışmayı,
 • Tüm faaliyetlerimizde ulusal ve uluslar arası standartlara, yasal mevzuat hükümlerine ve CE ile ilgili olarak TS EN 14351-1, 4703 sayılı kanun ile 89/106/EEC ‘ye uymayı,
 • Kalite ve Çevre Yönetim Sistem şartlarına uyarak etkinliğini sürekli iyileştirmeyi ve kirliliği önlemeyi,
 • Çevre ve insan sağlığını tehlikeye atacak kadar hiçbir işin acele ve önemli olamayacağı ilkesiyle çevreyi, çalışanların sağlığı ve güvenliğini korumayı, tüm çalışanlarımızın ortak paydası olmak üzere taahhüt ederiz.

Cam kalınlığı ile ısı yalıtımı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bu sebeple cam kalınlığı ne kadar fazla olursa olsun ısı yalıtımı değerleri değişmeyecektir. Ancak, cam kalınlıklarının cam alanı büyüdükçe arttırılması gerekmektedir.

OUR BRANDS

In addition to producing and installing Pimapen series, we are a distributor of SDS Plisse Fly Screen Systems and Sur Security Door products (only in multistory projects).

TOP